Aukcja 207 / Poz. 80 - "Chrystus Boleściwy. Vir Dolorum", XIX w. (?)
Do wylicytowanej kwoty doliczona zostanie opłata aukcyjna.Zgłoszenia na aukcję przyjmowane są do 21 października do godziny 17.00.
Wyniki aukcji
Wyniki aukcji Regulamin aukcji Katalog
płaskorzeźba, kość słoniowa, wym.: 14,3 x 10,3 cm, oprawa drewno i kość, wym.: 30,5 x 26,5 cm.
Stan zachowania: pęknięcie w lewym górnym i prawym górnym narożniku.
Prezentowana płaskorzeźba to dzieło inspirowane znaną grafiką Albrechta Dürera, która rozpoczyna serię "Pasji miedziorytniczej" - cyklu składającego się z 15 niewielkich rozmiarów miedziorytów, wykonanych w latach 1507-1512. "Chrystus Boleściwy przy kolumnie" przedstawia stojącego przy kolumnie Chrystusa w koronie cierniowej, trzymającego w złożonych rękach rózgę i bicz, z lewej strony u dołu Chrystusa postacie Marii i św. Jana, w ujęciu do pasa. Widoczne na płaskorzeźbie dwie stojące postacie z prawej strony Chrystusa nie pojawiają się w wersji graficznej tej konkretnej odbitki, to święci Piotr i Jan z ostatniej grafiki omawianej serii: "Uzdrowienie chromego przez św. Piotra". Autor płaskorzeźby połączył motywy pierwszej grafiki cyklu i ostatniej, tworząc dzieło przejmujące i bogate w treści. Seria "Pasji miedziorytniczej" była często kopiowana zarówno w wersji graficznej, jak i w innych mediach.
Wizerunek Chrystusa Boleściwego nie jest częścią narracji pasyjnej, nie przedstawia żadnego konkretnego wydarzenia Męki Pańskiej. Obrazuje zbiorowe cierpienie Chrystusa i ma stanowić inspirację do refleksji na temat męki i poświęcenia Chrystusa, które prowadzą do zbawienia. Wizerunek ten ma swój początek w sztuce bizantyjskiej XII w, przez Włochy w XV w. dostał się do sztuki zachodniej, gdzie został wzbogacony o różne motywy ikonograficzne.
Cena wywoławcza: 14 000 zł
Licytuj z DESA