akwarela na szkicu ołówkiem, papier, 49,5 x 35,5 cm, sygn. monogramem p.d.: PM.
Poemat Wincentego Pola "Mohort" znany był Michałowskiemu z rękopisu, jeszcze zanim książka ukazała się w druku. Stało się tak dzięki znajomości, czy wręcz pewnej zażyłości, jaka łączyła obu artystów. Michałowski kilkakrotnie sięgał do tego utworu, którego bohater, Szymon Mohort, jako wzór chrześcijańskiego rycerza-patrioty był dla malarza inspiracją. Poemat powstał w latach 1840-1852, wydany został w 1855.
(Lit.: Jan K. Ostrowski "Piotr Michałowski", KAW, Warszawa, 1985, s. 124; źródło: lubimyczytac.pl/ksiazka/135713/piesn-o-ziemi-naszej-mohort-rapsod-rycerski-z-podania).
Do wylicytowanej kwoty doliczona zostanie opłata aukcyjna.
Piotr MICHAŁOWSKI (1800-1855)
Pochodził z dobrze sytuowanej rodziny szlacheckiej, jego ojciec był zaangażowany politycznie.
Początkowo studiował nauki ścisłe i przyrodnicze, a także filologię klasyczną i orientalną. Interesował się tzw. szkołą historyczną w teorii prawa, którą poznawał podczas studiów w Getyndze.
Już jako nastolatek, w latach 1816-18 pobierał lekcję rysunku u M. Stachowicza, J. Brodowskiego, F. Lampiego. W latach 20. jego twórczość miała charakter amatorski, ćwiczył się w wykonywaniu scen wojskowych, zaprzęgów, karykatur. Mieszkając w Paryżu w latach 30. pobierał lekcje malarstwa u znakomitych uczniów Theodore'a Gericault. w 1833 r. zamieszkał we własnej pracowni, doskonaląc umiejętności techniczne studiował dzieła mistrzów w Luwrze. Sprzedawał liczne prace za pośrednictwem marszandów we Francji, Niemczech, Anglii. Po śmierci ojca wrócił do Polski, stale jednak odwiedzał zagraniczne galerie.
Największą biegłość osiągnął w przedstawianiu portretów konnych. Malował motywy z kampanii napoleońskiej, sceny batalistyczne, rodzajowe, pejzaże, zwierzęta.
Jego obrazy znajdują się w kolekcjach muzealnych w Polsce i za granicą.
Licytuj z DESA