Results

Auction 198: Sztuka Dawna i Współczesna
11 December 2021, g. 16.00

Dom Aukcyjny DESA, Pałac Kmitów,, ul. Floriańska 13 I p,, Kraków, ,

  Results   Auction rules   View print catalogue   Registration Card   Contact

 

Skrzynka, 1973

Maciej BIENIASZ

Skrzynka, 1973

olej, płótno, tektura, 96,5 x 63 cm,
na odwrocie opis autorski.
Wystawiany: 10 IX 2016 - 8 i 2017 Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, wystawa zbiorowa prezentująca działalność grupy Wprost /Kat./ "Wprost 1966-1986", red. Anna Król, Jacek Waltoś, poz. kat. 197 s. 405 ilustracja nr 267.

Późniejsza (1977) realizacja "Skrzynki" Macieja Bieniasza znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie i jest prezentowana na stałej wystawie "XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej".
"Zdewastowana skrzynka na listy wisząca na brudnej, byle jak pomalowanej ścianie klatki schodowej mieszkalnego bloku, mogłaby się wydawać post-minimalistycznym dziełem, które nie oznacza nic więcej poza tym, co przedstawia. Autor dzieła chciał jednak za pomocą tego prostego znaku zakomunikować widzowi swe symboliczne odczuwanie rzeczywistości. Uczynił zniszczoną skrzynkę na listy znakiem standardu życia w komunistycznym kraju, w którym jednym z najbardziej charakterystycznych zjawisk był brak poszanowania własności wspólnej, jako własności "niczyjej".
Postawa taka rodziła rozliczne patologie. Należał do nich wandalizm, akty bezmyślnej agresji ludzi sfustrowanych, pozbawionych godnego życia i lepszych perspektyw. Niedopałek papierosa i zapałka stanowią dodatkowe znaki wynaturzenia zachowań, pogardy dla norm społecznej egzystencji, wynikających z buntu wobec rzeczywistości, której nie można zmienić. Takie ślady zniszczenia utrzymywały się zazwyczaj długo, przechodząc w stan trwały, pogłębiając deprawację, budząc przygnębienie, a w końcu obojętność bezradnych obywateli. Bieniasz kilkakrotnie powtarzał ten prosty motyw, widząc w nim dramatyczny symbol moralnej degradacji narodu. Skrzynka na listy stała też symbolem nowych czasów, w jego malarstwie po 1989 roku."
Źródło: Wacława Milewska/ imnk.pl.

Price realized: 36 000 PLN**

Auction 198 / Lot no. 48 - Skrzynka, 1973

Do wylicytowanej kwoty doliczona zostanie opłata aukcyjna.
** + The Artist's Resale Right (Droit de Suite)