Results

Auction 196: Malarstwo, grafika, fotografia, rzemiosło artystyczne
23 October 2021, g. 16.00

Salon DESA, ul. Mariacka 5, Katowice

  Results   Auction rules   View print catalogue   Registration Card   Contact

 

"Lilla Weneda. Dziewczyna i dwaj starcy z harfami"

Jacek MALCZEWSKI

"Lilla Weneda. Dziewczyna i dwaj starcy z harfami"

tusz, piórko, papier, 22,5 x 28 cm,
sygn. l.d.: J. Malczewski; p.d. słabo czytelny autorski napis: Lilla Weneda.


Głębokie zainteresowanie twórczością Juliusza Słowackiego młody Jacek Malczewski zawdzięcza ojcu - Julianowi Malczewskiemu, czego dowodem jest m.in. korespondencja Juliana Malczewskiego z synem. Artysta pozostawił liczne młodzieńcze ilustracje do utworów Słowackiego: "Anhellego", "Balladyny", "Lilli Wenedy", "Ojca zadżumionych", "Jana Bieleckiego". Krakowskie spotkania Malczewskiego z kręgiem osób należących do grona wielbicieli poety, m.in. z Adamem Asnykiem i Konstantym Górskim, w równie istotny sposób co dom rodzinny ugruntowały fascynację młodego artysty utworami Słowackiego.
(Lit.: "Na jednej strunie. Malczewski i Słowacki. Obrazy i rysunki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie", Muzeum Narodowe w Warszawie, 2019, ss. 16, 18).

"Na jednej strunie. Malczewski i Słowacki" to tytuł wystawy zorganizowanej przez Muzeum Narodowe w Warszawie w 90-lecie śmierci Jacka Malczewskiego i 170-lecie śmierci Juliusza Słowackiego. Znalazły się na niej prace obu artystów ze zbiorów MNW. Zaprezentowano obrazy i rysunki Malczewskiego inspirowane poezją Słowackiego, a także rysunki samego poety oraz osób z jego kręgu.

Price realized: 9 000 PLN

Auction 196 / Lot no. 49 - "Lilla Weneda. Dziewczyna i dwaj starcy z harfami"

Do wylicytowanej kwoty doliczona zostanie opłata aukcyjna.

Zgłoszenia na aukcję przyjmowane są do 22 października do godziny 14.00.