DESA

Aukcja nr 175 - Malarstwo, grafika, rzemiosło artystyczne

Dom Aukcyjny DESA, Pałac Kmitów, ul. Floriańska 13 I p, Kraków
23 marca 2019, godz. 16.00

Lista obiektów aukcjiKatalog (*.pdf)Licytuj obiekt Kalendarium aukcji
Poz. 21

Kazimierz SICHULSKI

Don Kichot


Kazimierz SICHULSKI  

Don Kichot 
 

Olej, tektura, 67 x 96,5 cm,
sygn. p.d. "Sich [1]921"(?).

Barwna postać krakowskiego życia artystycznego z początku XX w., współtworzący "Zielony balonik", współpracujący z czasopismem "Liberum Veto". Znany z satyrycznych rysunków i karykatur portretujących osoby ze środowiska sztuki, kultury, polityki. doskonale oddawał cechy charakterystyczne przedstawianych postaci stosując uproszczone formy, jednolite, wyraziste kreski i zamaszyste pociągnięcia pędzla. Charakteryzowała go malarskość, witalność, śmiałość przetwarzania znanych już środków wyrazu. Mocno osadzona w kulturze europejskiej postać don Kichota pobudzała wyobraźnię twórców i stanowiła źródło malarskich inspiracji od wieków. Błędny rycerz jest uosobieniem ofiary marzycielstwa, przebywania w zamkniętym świecie własnych tworów myślowych, figury tragicznej. Sichulski kilkakrotnie powracał do tego motywu wykonując karykatury np. Leona Wyczółkowskiego i Feliksa Jasieńskiego. W prezentowanym obrazie centralnym elementem jest stojący na wzniesieniu wiatrak. Z lewej strony, w walecznej pozie z wyprostowaną, uniesioną do góry kopią siedzi na koniu don Kichot, za nim wiernie podąża Sancho Pansa. Krajobraz zdaje się nie sprzyjać głównemu bohaterowi – nawet ukształtowanie terenu przypomina falujące, atakujące wydmy. Całość utrzymana jest w ciemnych, brunatno-szarych barwach, co pozwala przypuszczać, że akcja ma miejsce po zachodzie słońca, nadając obrazowi lekko złowieszczy nastrój.

Kazimierz SICHULSKI (1879-1942)  

Był uczniem Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego podczas studiów na Akademii Sztuk Pięknych w latach 1900-1908. Kształcił się również za granicą, m.in. w Wiedniu i Paryżu. W latach 1920-1930 wykładał w lwowskiej Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego, a następnie dziewięć lat pełnił funkcję profesora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W jego twórczości dominowała tematyka huculska; wesela, powroty nowożeńców, pasterki, sceny ludowe w baśniowym wydaniu. Wykonywał liczne karykatury do czasopism i w Jamie Michalika, podkreślając przywary znanych postaci z krakowskiego świata artystycznego oraz galicyjskiej polityki. Znany był również z licznych pejzaży, martwych natur, scen religijnych, obrazów historycznych, projektów mozaik i witraży. Charakteryzowała go malarskość, witalność, śmiałość kreski i barw. Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych w Krakowie, Warszawie, Łodzi.

45 000 zł  

Cena wywoławcza
 

 • Miejsce aukcji:
  23 marca 2019, 16.00
  Dom Aukcyjny DESA, Pałac Kmitów,
  ul. Floriańska 13 I p,
  Kraków


  Informacja o aukcji:
  Krzysztof Konieczny
  +48 12 422 19 66
  +48 12 422 31 14

 • Licytuj obiekt

Zlecenie licytacji z limitem lub telefonicznie

Aukcja 175 - Malarstwo, grafika, rzemiosło artystyczne
Pozycja 21 - Don Kichot
 

Rodzaj licytacji *
Limit ceny Licytacja telefoniczna

Zlecenia telefoniczne obsługujemy przy kwotach powyżej 1000 zł.

Kwota limitu (zł)

Wiadomość

Imię i nazwisko *

Adres email *

Telefon *

Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną od DESA Sp. z o.o. (newsletter) *
Tak Nie

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję wszystkie postanowienia regulaminu aukcji zawarte w katalogu aukcyjnym. W szczególności zobowiązuję się do zapłacenia wylicytowanej kwoty wraz z doliczoną opłatą aukcyjną w ciągu 7 dni od terminu aukcji. *
Tak Nie

W pole poniżej wpisz cyfry 1234 *

* pole wymagane

Kalendarium aukcji

Aukcja 175 - Malarstwo, grafika, rzemiosło artystyczne
Dom Aukcyjny DESA, Pałac Kmitów,
ul. Floriańska 13 I p,
Kraków
23 marca 2019, godz. 16.00

Aukcja 176 - Medale, odznaki, odznaczenia, monety, varia
Dom Aukcyjny DESA, Pałac Kmitów,
ul. Floriańska 13 I p,
Kraków
6 kwietnia 2019, godz. 12.00

Aukcja 177 - Malarstwo, grafika, fotografia, rzemiosło artystyczne
Katowice, Galeria BWA, al. Korfantego 6
11 maja 2019, godz. 16.00