DESA

Aukcja nr 170 - Malarstwo, grafika, rzemiosło artystyczne

Dom Aukcyjny DESA, Pałac Kmitów, ul. Floriańska 13 I p, Kraków
9 czerwca 2018, godz. 16.00

Lista obiektów aukcjiKatalog (*.pdf)Wyniki aukcji Kalendarium aukcji
Poz. 30

Stanisław WYSPIAŃSKI

Pejzaż


Stanisław WYSPIAŃSKI  

Pejzaż 
 

Pastel, tektura, 33,3 x 56,3 cm,
sygn. śr.d.: St. Wyspiański.

Ekspertyza pani Marty Romanowskiej, wybitnej znawczyni twórczości Wyspiańskiego (wydana w Krakowie 9.06.2015).

Praca jest malarskim szkicem będącym doskonałym studium przyrody. Najsilniejszym doznaniem jest w tym przypadku niewątpliwie jej kolorystyka. Zastosowane tu czyste kolory wynikły prawdopodobnie z nieoczekiwanego i poruszającego doznania barwnego, ktore artysta zanotował. [...] Emocje wyraża tutaj kładziony przez artystę kolor, ale także naturalna tonacja i struktura podobrazia, widoczna zwłaszcza w płaszczyźnie nieba, którą nałożono bardzo oszczędnie poziomymi smugami kredki.

Dzieło nosi wszelkie cechy kompozycyjne stosowane przez artystę w tematach pejzażowych. Nie należy bagatelizować niewielkiego, ale jakże istotnego detalu, jakim są wyraźnie widoczne choć odległe sylwetki ptaków nad łąkami. Pojawiają się one niezmiernie rzadko w twórczości Wyspiańskiego, a prawie w ogóle nie spotyka się ich w samodzielnym pejzażu.

Poza niewątpliwymi atutami artystycznymi omawiana praca ma dodatkowo walory dodatkowe wzmacniające niejako jej rangę. W 1907 r., roku śmierci Wyspiańskiego, wśród szczegółowych omówień całej jego twórczości publikowano mniej znane utwory poetyckie i prace malarskie. Czarno biała reprodukcja omawianej pracy znalazła się w tygodniku "Świat" jako "Pejzaż krakowski". Prawdopodobnie trafiła do kolekcji prof. Juliana Nowaka, co również stanowi znakomitą rękojmię autentyczności i proweniencji.

Stanisław WYSPIAŃSKI (1869-1907)  

Uczył się u Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych. Początkowo malował olejno, później niemal wyłącznie pastelami, tworząc głównie portrety i pejzaże. Zajmował się też projektowaniem witraży, grafiką, rzeźbą, rzemiosłem artystycznym, wykonywał polichromię ścienną, ilustrował i zdobił książki. Inscenizował własne dramaty oraz sztuki innych autorów, projektował kostiumy i dekoracje teatralne. Prowadził katedrę malarstwa dekoracyjnego w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Był czołową postacią Młodej Polski, uznawanym za autorytet i duchowego wodza swego pokolenia.

360 000 zł  

Cena wywoławcza
 

  • Miejsce aukcji:
    9 czerwca 2018, 16.00
    Dom Aukcyjny DESA, Pałac Kmitów, ul. Floriańska 13 I p, Kraków

Kalendarium aukcji

Aukcja 179 - Malarstwo, grafika, fotografia, rzemiosło artystyczne
Katowice,  Regionalny Instytut Kultury, ul. Teatralna 4
19 października 2019, godz. 16.00

Aukcja 180 - Malarstwo, grafika, rzemiosło artystyczne
Dom Aukcyjny DESA, Pałac Kmitów,
ul. Floriańska 13 I p,
Kraków
26 października 2019, godz. 16.00

Aukcja 181 - Medale, odznaki, odznaczenia, monety, varia
Dom Aukcyjny DESA, Pałac Kmitów,
ul. Floriańska 13 I p,
Kraków
16 listopada 2019, godz. 12.00