DESA

Aukcja nr 159 - Malarstwo, grafika, fotografia, rzemiosło artystyczne

Dom Aukcyjny DESA, Pałac Kmitów, ul. Floriańska 13 I p Kraków
25 marca 2017, godz. 16.00

Lista obiektów aukcjiKatalog (*.pdf)Licytuj obiekt Kalendarium aukcji
Poz. 19

Jacek MALCZEWSKI

DERWID


Jacek MALCZEWSKI  

DERWID 
 

Olej, tektura, 51 x 44,5 cm, sygn. i dat. u dołu po lewej: J. Malczewski 1907. Na odwrocie pośrodku, przyklejone poświadczenie autentyczności i pochodzenia dzieła, pisane odręcznie: "Poświadczam, że niniejsze dzieło przedstawiające Derwida (Derwisza?) na tle krajobrazu, otrzymałem od Jacka Malczewskiego w dzień moich imienin 25 sierpnia w r. 1908, tytułem pamiątki jako Przyjaciela a później Sąsiada w majątku Lusławice koło Zakliczyna nad Dunajcem, gdzie w tym ulubionym i często odwiedzanym miejscu mile przebywał i malował/ Ludwik Nowina Krasuski./ (Właściel dóbr ziemskich w Drużkowie)/ Drużków n/Dunajcem, 1908 r.". Temat obrazu odnosi się do dramatu Juliusza Słowackiego "Lilla Weneda". Przedstawiony starzec to Derwid, król Wenedów, ojciec Rozy i Lilly Wenedy, właściciel magicznej, złotostrunnej harfy. Obraz jest drugą, zmienioną stylistycznie, autorską wersja namalowanej przez Jacka Malczewskiego w 1902 r. kompozycji "Derwid", olej, deska, 54 x 45,5 cm (wł. Muzeum Narodowe w Krakowie) Według opinii pani Agnieszki Ławniczakowej - dzieło Jacka Malczewskiego należy do bardzo ciekawych i oryginalnych stylistycznie prac naszego wielkiego symbolisty. (...) Jest on jak sądzę, jednym z ciekawych ogniw w aktualnej wówczas, na początku ubiegłego stulecia, ideowo-artystycznej dyskusji o potrzebie stylu narodowego; dziełem, które ukazuje indywidualne poszukiwania i propozycje w tym względzie Jacka Malczewskiego.

Jacek MALCZEWSKI (1854-1929)  

Studiował w SSP w Krakowie. Od 1872 r. u W. Łuszczkiewicza, F. Szynalewskiego, H. Grabińskiego, a nieco później u J. Matejki. W roku akademickim 1876-1877 studiował u E. Lehmana w Ecole des Beaux-Art w Paryżu. We wczesnej fazie twórczości malował realistyczne sceny związane z martyrologią Polaków po 1863 roku. Po 1890 r. ukształtował się symbolizm w twórczości artysty i powstają malowane w tej konwencji portrety, autoportrety i kompozycje rodzajowe.

115 000 zł  

Cena wywoławcza
 

 • Miejsce aukcji:
  Dom Aukcyjny DESA,
  Pałac Kmitów,
  ul. Floriańska 13 I p
  Kraków

  Wystawa przedaukcyjna:
  W godz. 11.00-19.00, w Krakowie, w Pałacu Kmitów, ul. Floriańska 13, a w dniu aukcji w godz. 10.00-14.00

  Informacja o aukcji:
  Katarzyna Kwatro-Woźniak
  +48 12 422 19 66

 • Licytuj obiekt

Zlecenie licytacji z limitem lub telefonicznie

Aukcja 159 - Malarstwo, grafika, fotografia, rzemiosło artystyczne
Pozycja 9 - WIDOK Z OKNA
 

Rodzaj licytacji *
Limit ceny Licytacja telefoniczna

Zlecenia telefoniczne obsługujemy przy kwotach powyżej 1000 zł.

Kwota limitu (zł)

Wiadomość

Imię i nazwisko *

Adres email *

Telefon *

Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną od DESA Sp. z o.o. (newsletter) *
Tak Nie

Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję wszystkie postanowienia regulaminu aukcji zawarte w katalogu aukcyjnym. W szczególności zobowiązuję się do zapłacenia wylicytowanej kwoty wraz z doliczoną opłatą aukcyjną w ciągu 7 dni od terminu aukcji. *
Tak Nie

W pole poniżej wpisz cyfry 1234 *

* pole wymagane

Najbliższe aukcje

Aukcja Młoda Sztuka
Kraków, Dom Aukcyjny DESA Pałac Kmitów, ul. Floriańska 13 Ip
27 maja 2017 godz. 16.00