DESA

Bruno SCHULZ

Zaczarowane miasto II


Bruno SCHULZ

Zaczarowane miasto II 
 

Papier, cliche-verre, sygn. p. d.: "B. Schulz", wym. 16,8 x 22,3 cm.

Grafika "Zaczarowane miasto II" ukazuje scenę spaceru dwóch eleganckich kobiet z podniesionymi głowami, adorowanych przez uniżonych, karykaturalnie ujętych w pokłonie mężczyzn. Bruno Schulz w swoim dziele w mistrzowski sposób dokonał połączenia groteskowego przedstawienia sceny z elementami odrealnionymi. Całość osadzona została na tle nocnych zabudowań miejskich, które kojarzyć można z kamienicami Drohobycza.

Grafika należy do cyklu prac wchodzących w skład Xsięgi Bałwochwalczej zilustrowanej 29 grafikami ukazującymi temat dominacji kobiet nad mężczyznami, wykonanymi metodą cliche verre. Powstało kilkadziesiąt egzemplarzy Xsięgi, z czego do dziś zachowało się zaledwie kilka.

Bruno SCHULZ (1892-1942)  

Pisarz, grafik, rysownik, malarz, krytyk literacki. Urodzony w Drohobyczu, w rodzinie zasymilowanych galicyjskich Żydów. Po ukończeniu drohobyckiego gimnazjum krótko studiował architekturę na Politechnice Lwowskiej, ale choroba i wybuch I wojny uniemożliwił mu dalszą naukę. W latach 1924-1941 był nauczycielem rysunku i prac ręcznych w gimnazjum, które sam ukończył. W 1934 opublikował cykl opowiadań "Sklepy cynamonowe", a w 1937 "Sanatorium pod klepsydrą". Dopełnieniem jego twórczości literackiej są liczne listy do przyjaciół i pisarzy. Po zajęciu Drohobycza przez Niemców został przesiedlony do getta, zginął zastrzelony na ulicy. Twórczość plastyczna Schulza w znacznym stopniu uległa wojennej zagładzie lub rozproszeniu, z prac malarskich nic nie ocalało. Pozostały rysunki ołówkiem, tuszem, sepią, niektóre jedynie w postaci przedwojennych reprodukcji. Jak podaje Jerzy Ficowski w zbiorach Muzeum Literatury zgromadzono ok. 200 rysunków artysty, pojedyncze prace znajdują się w muzeach i prywatnych kolekcjach.

Obiekt sprzedany  

Cena
 

  • DESA Salon 2, Dom Aukcyjny
    ul. Floriańska 13, I piętro
    31-019 Kraków

    tel. +48 12 421 89 87

Zapytanie o obiekt

Pozycja: Zaczarowane miasto II
 

Imię i nazwisko *

Adres email

Telefon *

Temat

Wiadomość

Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną od DESA Sp. z o.o. (newsletter) *
Tak Nie

W pole poniżej wpisz cyfry 1234 *

* pole wymagane

Kalendarium aukcji

Aukcja 175 - Malarstwo, grafika, rzemiosło artystyczne
Dom Aukcyjny DESA, Pałac Kmitów, ul. Floriańska 13 I p, Kraków
23 marca 2019, godz. 16.00

Aukcja 176 - Medale, odznaki, odznaczenia, monety, varia
Dom Aukcyjny DESA, Pałac Kmitów, ul. Floriańska 13 I p, Kraków
6 kwietnia 2019, godz. 12.00

Aukcja 177 - Malarstwo, grafika, fotografia, rzemiosło artystyczne
Katowice, Galeria BWA, al. Korfantego 6
11 maja 2019, godz. 16.00