DESA

Wazon secesyjny Zsolnay, Austro-Węgry


Wazon secesyjny Zsolnay, Austro-Węgry


 

z motywem pełnoplastycznego, siedzącego pośród kwiatów bażanta, ceramika szkliwiona eosyną, Lajos Mack, Zsolnay, Pecs, Węgry, 1910 r., 33 x 21 cm.

Lajos Mack (1876-1963) – rzeźbiarz wykształcony w wiedeńskiej ASP, od roku 1899-1916 pracował w zakładach Zsolnay, jako projektant, modeler i nauczyciel w przyfabrycznej szkole zawodowej. Ceramikę jego autorstwa wyróżniają dekoracje z motywami figuralnymi.

Manufaktura została założona w Peczu przez Miklósa Zsolnaya w połowie XIX wieku, ale prawdziwy rozkwit przypada na czas objęcia fabryki przez jego syna, Vilmosa, na przełomie XIX i XX wieku. Rzemiosło artystyczne wytwarzane przez manufakturę cechowały rzeźbiarskie formy, miękkie linie, kwiatowo-organiczna ornamentyka, będące dziełami wykształconych w Budapeszcie czy Wiedniu i związanych z fabryką projektantów. O sukcesie Zsolnay – obok wysmakowanych w formie secesyjnych obiektów – zadecydowało wprowadzenie m.in. techniki eosyny, która nadawała przedmiotom iryzujący, metaliczny odcień. Zsolnay jest jedną z najbardziej znanych producentów ceramiki nie tylko na terenie Austro-Węgier, ale i całej Europy. Wyroby Zsolnay doceniał i kolekcjonował m.in. Walter Crane – artysta związany z ruchem Arts and Crafts. Ciesząca się międzynarodową renomą manufaktura (liczne nagrody na wystawach światowych – np. w Wiedniu [1873] czy Paryżu [1878, 1900]) jest również ważnym elementem krajobrazu i tożsamości Peczu. W obecnych czasach wyroby z Peczu są synonimem artystycznego i technologicznego mistrzostwa, na międzynarodowym rynku antykwarycznym osiągają ceny nawet powyżej 10 tysięcy euro.

Obiekt sprzedany  

Cena
 

  • DESA Salon 2, Dom Aukcyjny
    ul. Floriańska 13, I piętro
    31-019 Kraków

    tel. +48 12 421 89 87

Zapytanie o obiekt

Pozycja: Wazon secesyjny Zsolnay, Austro-Węgry
 

Imię i nazwisko *

Adres email

Telefon *

Temat

Wiadomość

Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną od DESA Sp. z o.o. (newsletter) *
Tak Nie

W pole poniżej wpisz cyfry 1234 *

* pole wymagane

Kalendarium aukcji

Aukcja MS15 - Młoda Sztuka
Dom Aukcyjny DESA, Pałac Kmitów, ul. Floriańska 13 I p, Kraków
26 maja 2018, godz. 16.00

Aukcja 170 - Malarstwo, grafika, rzemiosło artystyczne
Dom Aukcyjny DESA, Pałac Kmitów, ul. Floriańska 13 I p, Kraków
9 czerwca 2018, godz. 16.00